Занимливости

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Прекрасни пијалоци што може да се послужат за време на празниците, а добро одат со атмосферата и уште повеќе го будат предновогодишното расположение.

Новогодишните празници се омилен период од годината за многу луѓе. Овој весел дел од годината е исполнет со многу забави и настани кои го будат празничниот дух во секого. Како дел од овие свечености постојат неколку прекрасни пијалоци што може да се послужат, а добро одат со атмосферата и уште повеќе го будат предновогодишното расположение.

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Tequila Tezon

 • 30 милилитри текила
 • 15 милилитри ликер од портокал
 • 15 милилитри сок од калинка
 • Шампањ до врвот на чашата
 • Зрнца од калинка за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Spiced Silver Bell

 • 40 милилитри текила
 • 15 милилитри сок од лимон
 • 15 милилитри сируп од брусница
 • 60 милилитри Швепс
 • Рендан ѓумбир и парче лимета за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

White Christmas Dream

 • 30 милилитри вотка
 • 30 милилитри ликер Амарето
 • 30 милилитри слатка павлака
 • Морско оревче за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Merry Irishman

 • 60 милилитри ирско виски
 • 30 милилитри ликер од кафе
 • 15 милилитри Јегер
 • Новогодишни лижавчиња за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Angel’s Delight

 • 30 милилитри слатка павлака
 • 20 милилитри трипл сек
 • 20 милилитри џин
 • 2-3 зрнца калинка за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Mrs. Claus Wildside Punch

 • 50 милилитри ликер
 • 50 милилитри текила
 • 50 милилитри сок од калинка
 • 50 милилитри сок од брусница
 • Парче лимета за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

La Vie En Rouge

 • 50 милилитри коњак
 • 50 милилитри сок од брусница
 • 15 милилитри сок од лимон
 • 15 милилитри сируп
 • Гранчиња свеж рузмарин за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Christmas Clementine Pomander

 • 1 мала исецкана мандарина
 • 2 кафени лажички кафеав шеќер
 • 60 милилитри текила
 • 15 милилитри сок од портокал
 • 15 милилитри сок од лимета
 • 3 ливчиња нане
 • 30 милилитри минерална газирана вода
 • Парче мандарина за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Santa’s Whiskers

 • 30 милилитри водта со малку мед
 • 15 милилитри Калвадос (ликер од јаболко)
 • 15 милилитри сок од алое
 • 15 милилитри Вермут
 • Парче лимета и цимет во прав за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Grinch

 • 60 милилитри ликер од диња
 • 15 милилитри сок од лимон
 • 1 кафена лажичка сируп
 • Цреша или јагода за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Holiday Spirit

 • 60 милилитри рум
 • 30 милилитри црвено вино
 • 90 милилитри сок од брусница
 • Швепс до врвот на чашата

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Christmas Jones

 • 4 пасирани свежи јагоди
 • 50 милилитри вотка
 • 2 кафени лажички шеќер во прав
 • 100 милилитри сок од ананас
 • Спрајт (по вкус)
 • Ливчиња нане за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Merry Christmas

 • 30 милилитри џин
 • 30 милилитри сок од брусница
 • 1 кафена лажичка сок од лимон
 • Минерална газирана вода
 • Свежи или сушени боровинки за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Reindeer Caesar

 • 50 милилитри вотка
 • 150 милилитри сок од домати
 • 2 кафени лажички сок од лимон
 • На врв на лажичка чили сос
 • Мелени бадеми на работ на чашата за декорација

Празнични коктели кои ќе ви ја стоплат душата

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s