Безглутенска категорија

Безглутенско фрапе од боровинки со путер од бадеми

Одличен пијалак за оние кои се на безглутенскиот режим на исхрана...

Безглутенско фрапе од боровинки со путер од бадеми

Потребни состојки:

  • 2 шолји замрзнати боровинки
  • 1 замрзната банана
  • 2 лажици путер од бадеми
  • 1 шолја свеж спанаќ
  • 2 шолји незасладено бадемово млеко

Подготовка:

Во блендерот ставете ги боровинките, бананата, путерот од бадеми, спанаѓот и бадемовото млеко и матете сè додека не добиете компактна маса. Доколку е потребно, исклучете го блендерот, со шпатула соберете ја содржината од ѕидовите, па повторно матете додека не се добие крем. Откако ќе завршите, сипете во четири чаши и послужете веднаш.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s