Гејмерско катче

Топ 10 најдобри компании за видео игри во светот

Во светот на видео игрите постојат неколку гиганти кои го носат гејминг искуството на едно повисоко ниво. Има многу компании кои се познати во овој бизнис, но како и во секоја индустрија и овде се издвојуваат само неколку на врвот.

10. Valve

Нив ги знаеме како креатори на Дота 2 и платформата Steam. Компанија се држи на врвот со останатите затоа што секој гејмер едноставно мора да ги има сите игри на Steаm и меѓу нас гејмерите тоа е како некој натпревар во кој победникот е секако Valve.

valve-logo-marsovcinazemjata

9. Konami

Како креатори на Metal Gear Solid, Silent Hill и Pro Evolution Soccer (PES), оваа компанија се држи на врвот веќе неколку децении. PES e дефинитивно една од најиграните спортски игри во светот заедно со Fifa и вечната дебата за тоа која е подобра од нив две никогаш нема да престане.

Konami-Logo-marsovcinazemjata

8. Take-Two Interactive

Оваа компанија е позната по GTA. Мислам дека нема што повеќе да се каже тука, така да let’s move along now… Да не заборавам, може да ја знаете и по WWE 2K.

taktwointeractic-marsovcinazemajta

7. Sega

Оваа компанија е позната по нивната гејминг конзола Sega Genesis кој е позната и како Mega Drive. Се работи за постара конзола од 1988 година, но игрите кои се вклучени се навистина интересни. Можеби сте ги играле некогаш Sonic Dash, Sonic Boom, Alien: Isolation или Total War Arena кои можат да се издвојат како едни од поквалитетните производи на оваа компанија.

Sega-Logo-marsovcinazemajta

6. EA Games или Electronic Arts

Зборуваме за една од повлијателните компании во бизнисот. EA Games e компанијата позади едни од најпознатите и најпродаваните игри во светот. Тука може да се напоменат Fifa, Sims, Battlefield, Dragon Age и Titanfall.

eagameslogo-marsovcinazemajta

5. Activision Blizzard

Меѓу гејмерите е позната само како Blizzard, но оваа компанија со нејзината Battle Net платформа во светот е позната по World of Warcraft и Diablo, а се проширува и во светот на FPS и MOBA игрите со Heroes of the Storm и штотуку најавената Overwatch. Activision од друга страна е позната i по Call od Duty која е најдобрата FPS игра во светот во моментов.

Activision-Blizzard-marsovcinazemajta

4. Tencent

Оваа е една од најголемите Кинески гејминг компании која е заслужна за едни од најдоbрите видео игри. Една од нив е League of legends која е креирана од Riot Games, но е во сопственост на Tencent.

tencentlogo-marsovcinazemjata

3. Nintendo

Сите знаеме која е главната фаца која им ги напolni џебовите на овие луѓе. Super Mario е бренд на видео игри кој е со нас од самите почетоци. Иако Nintendo немаше баш голем успех со нивната конзола Nintendo Wii, тие сепак извадија неколку игри како The Legend of Zelda или Bayonetta со кои можат да се гордеат.

nintendo-logo-marsovcinazemjata

2. Sony

Infamous Second Son, Blodeborne и уште многу други игри стојат на листата на оваа компанија, но сите знаеме како оваа компанија е денес на врвот. Конзолата PS4 e еден од оние елементи од нашите домови без која не може да се замисли гејмерскиот свет.

sonylogo-marzovcinazemjata

1. Microsoft

Според последните статистики Microsoft заедно со Хbox ја победија битката против Sony и PS4. Xbox е моментално најпродаваната конзола во светот и со тоа Microsoft e најуспешната фирма на овој пазар. Покрај Xbox оваа компанија е сопственик и на Halo 4, FPS игра која го освои светот за брзо време, а исто така и Far Cry 4 е една од оние игри која се држи на врвот на сите топ листи за најиграни игри.

Microsoft-Logo-marsovcinazemjata

2 thoughts on “Топ 10 најдобри компании за видео игри во светот”

 1. Статијава, туго несреќо. Типов нема врска што лупа и филозофира. Од кај да почнеме?
  1. Valve креатори на Dota 2. TOP FUCKING LEL
  2. Спомнува Take 2 заедно со WWE, а изостава Bioshock и слични
  3. Microsoft ја добија битката со Playstation. TOP FUCKING LEL! НАЈДОБРО ОД СЕ` !!!!!
  4. Far Cry и Microsoft. What the actual fuck?
  5. Ја нема Ubisoft

  Драг автору, оо ти зависнику од видео игри. Немаш врска!

  Ми се допаѓа

 2. Ќе те замолам кога пишуваш коментар да се однесуваш културно. Оваа листа е publisher заедно со developers никаде не вика само едното или другото, туку компании во индустријата кои придонесуваат во нејзиниот развој на ваков или таков начин.

  Ми се допаѓа

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s