Безглутенски мини пити со спанаќ и моцарела
Безглутенска категорија

Безглутенски мини пити со спанаќ и моцарела

Безглутенски мини пити со спанаќ и моцарела

Потребни состојки:

  • 200 грама безглутенско брашно (Schar)
  • 200 милилитри вода
  • 1/8 свеж квасец
  • 1/2 лажичка сол
  • 1 лажичка кафеав шеќер
  • 1 супена лажица маслиново масло
  • 400-500 грама измиен и исчистен спанаќ
  • 200 грама моцарела
  • Сирење

Начин на подготовка:

Најпрво во сад сипете ја водата и додајте го квасецот. Мешајте сè додека не се растопи, а потоа додавајте ги и другите состојки (брашното последно се додава) додека постојано мешате со маталка, бидејќи тестото е многу меко и лепливо и не може да се меси со раце. Откако ќе добиете мазна смеса, оставете го тестото да се одмори 30-тина минути.

Спанаќот се сечка на мали парчиња и се пржи во маслиново масло или путер. Пржете неколку минути или сè додека не омекне и потоа тргнете го од оган. Тргнете неколку исечкани кругови моцарела на страна, а тоа што ќе ви остане, заедно со сирењето (количината може да биде модификувана според вашиот вкус) измешајте го со спанаќот. Оставете да се олади.

Бидејќи безглутенското тесто е малку комплицирано за подготовка поради фактот што се лепи на вашите раце, претурете го од садот на површина премачкана со масло. Намачкајте ги и вашите раце со масло за да не ви се лепи и поделете го на 5 парчиња (или на повеќе/помалку парчиња во зависност од калапите). Парчињата развлечете ги во калапите на дебелина од 5 до 7 милиметри, подигнати од страните и оставете ги да постојат барем уште 60-тина минути во нив.

Загрејте ја рерната на 200 степени и во моментот пред да ги ставите питите да се печат ставете ја врз нив смесата со спанаќот. Врз нив ставете уште некое парче моцарела и печете 5 минути, а потоа намалете на 170. Продолжете со печење уште 10-тина, 15 минути или сè додека тестото не добие жолто-златна боја. Извадете ги од калапите и послужете ги топли.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s