Безглутенски палачинки од банана
Безглутенска категорија

Безглутенски палачинки од банана

Безглутенски палачинки од банана

Потребни состојки:

  • 2 банани, згмечени
  • 150 грама безглутенско брашно (Schar)
  • 200 милилитри млеко
  • 1 жолчка јајце (ако не сте алергични како мене, ставете ја и белката)
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

Прво промешајте ја жолчката, па додадете го маслиновото масло и млекото и мешајте. Потоа додадете ги и останатите состојки и добро промешајте. Од добиената смеса би требало да добиете 5 – 6 палачинки. Правете ги подебели, со цел подобро да можете да го почувствувате вкусот на бананата.

Доколку сакате да експериментирате, во смесата што ќе ви остане за последните 2 палачинки додадете 1 рамна лажичка какао и малку млеко. Ќе добиете неодоливи чоколадни палачинки кои ќе ви разбијат малку монотонија.

Добар апетит!

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s