Безглутенска категорија

Безглутенска чоколадна торта

Безглутенска чоколадна торта

Потребни состојки:

  • 250 грама темно чоколадо
  • 250 грама несолен путер
  • 200 грама кафеав шеќер
  • 9 јајца
  • 250 грама лешници (измелени)

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во метален сад поставен над тенџере со врела вода, стопете го чоколадото и путерот, а потоа тргнете го од оган. Додека мешате сипете го и шеќерот. Изматете ги јајцата, едно по едно, и потоа турете ги во нив и лешниците. Измешајте добро и сипете ја оваа смеса во таа со чоколадото. Откако ќе ги измешате заедно, префрлете ја смесата во подготвениот калап со хартија за печење и печете околу 1 час и 10, 20 минути или сè додека тортата не се испече во центарот. Добар апетит.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s