Безглутенска категорија

Безглутенска торта со кокос, ананас и банана

Безглутенска торта со кокос, ананас и банана

Потребни состојки:

  • 250 грама безглутенско брашно
  • 2 банани, пасирани
  • 150 грама ананас, исечкан
  • 1/2 лажичка цимет
  • 50 грама кокос, изрендан
  • 230 милилитри кокосово масло
  • 130 грама ореви, исечкани
  • 170 грама мед
  • 2 лажици семки од чиа (потопени во 1 лажица вода) или 2 јајца

Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Во блендер ставете ги семките од чиа (или јајцата), медот и кокосовото масло. Во друг сад ставете ги сите останати состојки и потоа сипете ја смесата од блендерот. Мешајте нежно. Претурете ја во тркалезен сад за печење торти кои претходно ќе биде премачкан со масло. Печете од 30 до 40 минути или сè додека не се испече центарот на тортата. Оставете ја тортата 10 минути во садот за печење, а потоа префрлете ја во чинија. Оваа густа торта нема да порасне многу.

*Оваа торта е безбедна и за оние кои не поднесуваат лактоза.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s