Безглутенска категорија

Безглутенски колачиња со путер од кикирики, чоколадо и кафе

bezglutenski-kolachinja-so-puter-od-kikiriki-chokolado-i-kafe-marsovcinazemjata.com

Потребни состојки:

  • 280 грама путер од кикирики
  • 220 грама кафеав шеќер
  • 1 јајце
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажичка инстант кафе, свежо подготвено
  • 1 лажичка сол
  • 130 грама какао во прав
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 150 грама чоколадо, исечкано на многу мали парчиња

Начин на подготовка:

Поставете хартија за печење во тава. Во голем сад, ставете ги путерот од кикирики и кафеавиот шеќер и добро измешајте со дрвена лажица. Потоа додадете го јајцето, ванилата, кафето и солта. Мешајте додека не се соединат. Откако ќе добиете мазна смеса додадете ги и какаото и содата бикарбона. Почнете да мешате, но имајте на ум дека тоа ќе се одвива малку тешко, па имајте трпение. Откако добро ќе измешате сипете го и чоколадото.

Од добиената смеса направете мали топчиња. Тестото ќе биде кршливо, но ќе се спојува ако го притиснете добро. Наместете ги колачињата на подготвената тава и прекријте ги со пластична кеса. Ставете ги на 1 час во фрижидер и потоа загрејте ја рерната на 180 степени и печете ги околу 7, 8 минути. Добар апетит!

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s