Безглутенска категорија

Безглутенски палачинки од само 2 состојки

Безглутенски палачинки од само 2 состојки

Потребни состојки:

  • 1 мала банана
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

Во еден сад, згмечете ја бананата колку што можете повеќе со цел да добиете густа смеса. Додајте го јајцето и заедно измешајте ги. Загрејте тавче кое не лепи над жежок оган, испрскајте го со малку масло (или путер, по избор) и намалете го огнот. Сипете една супена лажица од смесата во тавчето и гответе сè додека не добиете златно кафеава боја од едната страна, а потоа свртете ја палачинката. Почекајте и другата страна да потемни и потоа тргнете ја од оган. По вкус, сервирајте со исечкана банана и јаворов сируп.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s