Безглутенска категорија

Безглутенски чоколадни колачиња со путер од кикирики

Безглутенски чоколадни колачиња со путер од кикирики

Потребни состојки:

  • 375 грама путер од кикирики
  • 170 грама шеќер во прав
  • 1 јајце
  • 130 грама чоколаден чипс (или чоколадо исечкано на мали парчиња)

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и поставете хартија за печење во два сада за печење. Во сад со средна големина, измешајте ги путерот од кикирики, шеќерот и јајцето. Откако добро ќе се соединат, турете го и чоколадото додека сè уште мешате. Со помош на голема лажица направете мали топчиња од тестото и потоа исправете ги и наредете ги на садот за печење. Печете од 9 до 11 минути или сè додека не добијат светло златна боја околу рабовите. Дозволете да се оладат пред да ги тргнете од хартијата за печење.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s