Безглутенска категорија

Греено вино за ладните зимски ноќи

Греено вино за ладните зимски ноќи

Потребни состојки:

  • 500 милилитри црвено вино
  • 200 милилитри вода
  • 3 лажици шеќер
  • 1/2 лажица цимет
  • 1 портокал, исцеден

Начин на подготовка:

Во едно тенџере сипете 200 милилитри вода, а потоа ставете ги шеќерот, циметот и исцедениот портокал и добро промешајте. Откако водата ќе зоврие, додајте го црвеното вино и штом тоа малку се загрее, тргнете го од оган. Сипете во стаклени чаши и доколку сте расположени, декорирајте со целосни стапчиња цимет. Имајте убава вечер!

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s