Безглутенска категорија

Безглутенски сладолед од јогурт и овошје за појадок

bezglutenski-sladoled-od-jogurt-i-ovoshje-za-pojadok

Потребни состојки:

  • Јогурт
  • Овошје, исечкано (во овој рецепт се користени киви, јагоди и боровинки)

Начин на подготовка:

Ставете малку јогурт во калап и потоа додадете го и исчеканото овошје од страните со цел да се гледаат и да го разубават вашиот сладолед. Сипете уште малку јогурт врз нив, како и овошје за да го наполните целосно калапот. Замрзнете ги состојките. Можете да послужите со житарици.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s