Безглутенска категорија

Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

Колку пати ви се случило да отворите шише вино со мислата дека вие и вашите пријатели ќе го испиете целото и поради некоја необјаснива причина нема да успеете во оваа намера?

Колку пати ви се случило да отворите шише вино со мислата дека вие и вашите пријатели ќе го испиете целото и поради некоја необјаснива причина нема да успеете во оваа намера? Наместо да го оставите да се расипе (виното е добро за пиење до 7 дена по отворањето), погледнете ги следниве 6 начини на кои можете да му дадете втора шанса…

Коцки мраз од вино

(1) Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

Сипете го остатокот од виното во празни калапи за мраз (слободно надополнете ги со свежо шумско овошје) и следниот пат кога ќе посакате студено освежување – само отворете го вашиот замрзнувач.

Кликнете тука за дополнителни насоки.

Тестенини со црвено вино

(2) Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

Да, можеби за овој рецепт ќе ви биде потребно скоро цело шише, но сметам дека можете да поминете и со 2/3 од него…

Кликнете тука за дополнителни насоки.

Вински сируп

(3) Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

За овој рецепт, сè што треба да направите е да го сипете остатокот од виното (црвено, бело, розе…) во тава, да додадете малку шеќер и да го ставите на оган околу 15-тина минути. За крај сервирајте го врз сладолед и послужете…

Кликнете тука за дополнителни насоки.

Кајгана

(4) Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

Верувајте, не постои ништо повкусно од совршена кајгана, сервирана покрај сос од црвено вино.

Кликнете тука за дополнителни насоки.

Зачинета супа

(5) Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

Мал совет: На вашата летна супа додајте 200 до 400 милилитри вино, црвено или бело, и оставете ја уште 15 до 30 минути на оган. Нема да зажалите!

Кликнете тука за дополнителни насоки.

Розе сладолед

(6) Неколку генијални начини да го искористите остатокот од виното

Да, треба да си купите калап за правење сладолед, но не постои подобра инвестиција откако ќе го вкусите завршниот продукт.

Кликнете тука за дополнителни насоки.

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s