Безглутенска категорија

Безглутенски тарт со темно чоколадо, портокал и бадеми

Безглутенски тарт со темно чоколадо, портокал и бадеми

Потребни состојки:

За тестото:

 • 215 грама бадемово брашно
 • 35 грама сирово какао во прав
 • 1 лажица кокосово брашно
 • 1/8 лажица сол
 • 5 лажици кокосово масло, стопено
 • 80 милилитри јаворов сируп

За филот:

 • 1 голем портокал, излупен и исечкан на мали парчиња
 • 50 грама бадеми, иситнети
 • 2 лажици јаворов сируп
 • 170 милилитри кокосово млеко, полномасно
 • 230 грама темно чоколадо
 • Потребни состојки:

Безглутенски тарт со темно чоколадо, портокал и бадеми

Начин на подготовка:

За тестото:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Подмачкајте го садот за готвење со кокосово масло и поставете хартија за печење. Во голем сад, измешајте ги бадемовото брашно, какаото во прав, кокосовото брашно и солта. Во посебен сад, изматете ги кокосовото масло и јаворовиот сируп (матете сè додека не се соединат). Сипете ја смесата во другиот сад со суви состојки и со помош на вашите раце мешајте додека не добиете тесто.

Префрлете го тестото во подготвениот сад за печење и направете неколку дупчиња во центарот со виљушка. Печете 15 минути или сè додека горниот дел не почнува да добива кафена боја. Тргнете го рерна и оставете го да се олади.

За филот:

Поставете хартија за печење на тава за колачиња. Во голем сад, измешајте го портокалот, бадемите и јаворовиот сируп. Разнесете ја смесата над тавата и печете на 180 степени околу 15 минути. Оставете го да се олади 10-тина минути и потоа нанесете го филот на тестото.

Исечкајте го чоколадото на мали парчиња и ставете го во сад отпорен на топлина.

Во тенџере со средна големина стоплете го кокосовото млеко (на среден оган). Почекајте да зоврие и потоа сипете го над чоколадото и оставете го да отстои 5 минути. Мешајте го чоколадото и млекото, започнувајќи од центарот со метална лажица или маталка, сè додека не се комбинираат. Сипете ја добиената чоколадна смеса над портокалите и дозволете им да отстојат 10-тина минути на собна температура. Ставете ја тортата на околу 1 час во фрижидер, односно додека не се стврдне чоколадото.

Добар апетит!

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s