Безглутенска категорија

Безглутенски чоколаден пудинг, домашно подготвен

bezglutenski-chokoladen-puding-domashno-podgotven

Потребни состојки:

  • 30 грама пченкарно брашно
  • 100 грама шеќер
  • 1/8 кафена лажичка сол
  • 710 милилитри млеко
  • 170 грама чоколадо, исечкано на коцки
  • 1 кафена лажичка чист екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Измешајте ги брашното, шеќерот и солта во сад со средна големина и потоа почнете полека да го додавате млекото, во тенок млаз, додека континуирано мешате, со цел да не се формираат грутки, а откако ќе добиете мазна смеса, набрзина дотурете го останатото. Поставете го на среден оган и повремено мешајте, движејќи се одоздола кон страните. Користете маталка за да ја спречите појавата на грутки.

По 10-минутно варење (или подолго, во зависност од јачината на огнот), во моментот пред да почне да врие, мешавината почнува да згуснува. Во тој момент додајте го чоколадото и мешајте 2 до 4 минути, или сè додека тоа целосно не се соедини со останатите состојки. Потоа тргнете го садот од оган и додајте ја ванилата. Добиената смеса поделете ја во чашки за пудинг или во еден голем сад за сервирање и оставете ја да се олади, околу 2 до 3 часа.

Добар апетит!

Одговорете

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s